IEC60870-104/101 پروتکل ارتباطی صنعتی ای است که بیشتر در صنایع مربوط به برق و صنایع بزرگ کاربرد دارد. دلیل محبوبیت این پروتکل داشتن قابلیت­ های خاص ارتباطی است.مهمترین ویژگی­ های این پروتکل به شرح زیر است:

  • سنکرون­ سازی زمان (Time Synchronization)
  • ایجاد تگ زمانی (Time Stamp events)
  • داشتن تگ مخصوص کلید­های دوبیتی(Double Point feature)
  • انتخاب قبل از عمل (Select before operate)
  • ساخت گروه و کلاس (Data Groups/Classes)
  • پاسخ بدون درخواست (Unsolicited Response)
  • ارسال اطلاعات در صورت تغییر(Polled report by exception)

پروتکل دیگری که در بسیاری از صنایع کاربرد دارد مودباس است. این پروتکل اگرچه پروتکلی قدیمی است و ویژگی­های پروتکل های پیشرفته­ ی صنعتی را ندارد ولی به دلیل سادگی آن همچنان کاربرد فراوانی در صنایع دارد.

در صنایع برق اگرچه اغلب IEC 104/101 به عنوان پروتکل اصلی مطرح است ولی به دلیل در دسترس نبودن برخی تجهیزات که پروتکل مودباس را پشتیبانی کنند یا به دلیل ارزان بودن تجهیزاتی که پروتکل مودباس را پشتیبانی می­ کنند، استفاده از این تجهیزات اجتناب ناپذبر است. حال برای آن که بتوان این تجهیزات را در شبکه­ ی ارتباطی یکپارچه قرار داد نیاز به مبدل پروتکل مودباس به IEC 104/101 است. لازم به ذکر است ازآن جایی که این تجهیزات معمولاً در صنایع برق استفاده می­ شوند مبدل مذکور  نیز باید استانداردهای مربوط به این صنعت را چه از نظر تکنیکی وچه از نظر فیزیکی پشتیبانی کنند.

کمپانی Moxa با بیش از ربع قرن تجربه در زمینه تولید تجهیزات شبکه های صنعتی، کامپیوترهای صنعتی و ارائه ی راه حل های اتوماسیون صنعتی یکی از تولیدکنندگان پیشتاز در صنایع مادر می باشد. این شرکت کامپیوترهای صنعتی ­ای تحت عنوان UC8100 به بازار ارائه داده است که قابلیت جمع­ آوری و ذخیره ­سازی اطلاعات را دارد. این کامپیوتر دارای دو پورت اترنت ، یک پورت سریال ، یک پورت USB و همچنین سوکت mini PCI برای پشتیبانی از ماژول­های سلولار است. پردازشگر این کامپیوترهای کوچک Cortex A8 RISC و پلت فرم آن لینوکس است. با توجه به ویژگی­ های ذکر شده این محصول می­ تواند گزینه ­ی خوبی برای ساخت مبدل­های پروتکل های صنعتی باشد. اولین مبدلی که بر روی این دستگاه در حال طراحی است، مبدل مدباس به IEC104/101 است که در آینده­ ی نزدیک به بازار ارائه خواهد شد.

l20140623174125

نظر خود را بنویسید