ذکر دو مفهوم M2M و IOT، این روزها بیشتر در ادبیات حوزه فناوری اطلاعات به گوش می­ رسد؛ دو مفهومی که می ­توان گفت زبانزد شدن خود را مرهون توسعه زیرساخت­های شبکه موبایل بخصوص نسل­های سوم وچهارم (3G,4G) هستند. این توسعه و گرایش به دستیابی به آن دو مفهوم، نیاز جدیدی را در حوزه صنعت برای ایجاد سیستم­ های اسکادا (SCADA) و یا توسعه آنها ایجاد نمود. با توجه به هزینه ­های قابل پیش بینی برای بروزرسانی سیستم­ های مخابراتی در صنایع مختلف، تبعاً امکان تغییر این سیستم­ها برای ایجاد تطابق با زیرساخت­های نوین ارتباطی مبتنی بر شبکه­ های موبایل و پیاده سازی مفاهیمی نظیر M2M و IOT وجود ندارد؛ اینجاست که نقش نسل جدیدی از مودم­ ها پر رنگ می­ گردد، تجهیزاتی که به کمک یک یا دو سیم­کارت به شبکه متصل شده و ارتباط بین تجهیزات صنعتی و سیستم­ های کنترلی بالا دستی را از طریق پروتکل­ های صنعتی ایجاد می­ نمایند.

کمپانی Robustel که تنها محدوده تمرکز آن، طراحی و تولید  مودم ­ها و درگاه­ های سلولار صنعتی است، اقدام به معرفی تجهیز جدیدی تحت نام R2000 Dual Router نموده است. همان طور که از نام آن پیداست، این تجهیز یک روتر صنعتی است. صنعتی بودن آن داشتن قابلیت­ های زیر را تضمین می­ کند.

  • Digital Input)DI)
  • EN55022: 2006/A1: 2007 (CE/RE) Class B
  • EN 61000-4-2/4/5 (ESD/EFT/Surge) Level 4/3
  • قابلیت کارکرد در بازه دمایی 40- الی 70 درجه سانتیگراد و رطوبت 0 تا 95%
  • Magnet Isolation Protection 5KV

r2000d-l

این تجهیز همانند بسیاری از رقبای خود در بازار به 2 سیم­کارت مجهز است با یک تفاوت بزرگ؛ معمولا مکانیزم افزونگی در این تجهیزات به این صورت است که پس از دسترس خارج شدن یک سیم­کارت از سرویس­ دهی(به هر دلیل) سیم­کارت دوم به شبکه متصل می­ شود، فرآیندی که اگرچه در میان این تجهیزات متداول است ولی در بهترین حالت و با بهترین تنظیمان زمانی 1 الی 2 دقیقه­ ای برای برقراری مجدد ارتباط نیاز دارد که سهم زیاد این زمان به علت زمان مورد نیاز برای رجیستر کردن سیم­کارت در شبکه است. برخلاف رقبای این تجهیز، هردو سیم­کارت آن به شبکه متصل هستند و این بدین معنی است که در زمان از دسترس خارج شدن یک سیم­کارت، دومی بلافاصله آماده خدمت است. علاوه بر این قابلیت، آنلاین بودن همزمان هر دو سیم­کارت در این تجهیز قابلیت منحصربفرد Dual Routing – به معنی مسیریابی با استفاده از هر دو سیم­کارت به عنوان دو درگاه WANمجزا – را نیز فراهم می­ نماید.

نظر خود را بنویسید