بستر ارتباطی تصفیه خانه های آب و فاضلاب

براساس گزارش سازمان ملل متحد، یک سوم از کشورهای جهان بیش از 40% آب شرب خود را در مرحله ی پمپاژ به سیستم های توزیع از دست می دهند. ارزیابی های این سازمان حاکی از آن است که کشور ایران تاکنون بیشترین برداشت (حدود 80 %) را از ذخایر زیرزمینی خود داشته است. شرایط بحرانی فوق که آن را انقلابی خاموش نامیده اند موجب اهمیت یافتن هر چه بیشتر سیستم های مدیریت هوشمند در بهره وری و کاهش هزینه های تولید، توزیع و بازیافت چرخه ی آب و فاضلاب می شود.این در حالیست که کشور ایران در حوزه ی اتوماسیون هوشمند صنعت آب و فاضلاب نسبت به صنایع دیگر از توسعه ی بسیار کمتری برخوردار است. دستگاه ها و ماشین آلات تصفیه آب می بایست درطول شبانه روز به طور مداوم کار کنند.  بنابراین بکارگیری یک شبکه اترنت پایدار و انعطاف پذیر به عنوان backbone از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.همچنین با افزایش روزافزون ایستگاههای پمپاژ و تجهیزات، مانیتورینگ و دسترسی از راه دور به شبکه با امنیت بالا به یک نیاز حیاتی تبدیل گردیده است.

برای ارتقا و گسترش سیستم اسکادای تصفیه خانه های فاضلاب، می بایست یک بستر ارتباطی قابل اطمینان بین تجهیزات موجود در سایت های مختلف ایجاد گردد که قابلیت گسترش و پهنای باند لازم برای توسعه شبکه در آینده را داشته باشد. در بسیاری از جاهایی که فاصله بین دو سایت زیاد است، از فیبرنوری استفاده می گردد. همچنین دستگاههای سریال با پورت RS-232 و RS-485 نیز می بایست به شبکه جدید وصل شوند و با تجهیزات اترنت ارتباط برقرار کنند.

در راهکار شرکت موگزا برای دستیابی به این اهداف از تجهیزات سریال Nport به عنوان مبدل استفاده می شود. برای ایجاد ارتباط این شبکه از سوییچ های مدیریتی ماژولار سری EDS-726 که دارای پورت های مالتی مد فیبرنوری می باشند، می توان استفاده نمود. همچنین جهت ارتباط با PLCها، HMIها و دیگر تجهیزات، می توان از سوییچ های غیر مدیریتی EDS-308 و EDS-508 استفاده نمود. این سوییچ ها دارای کانکتورهای کابلی (RJ45) و فیبرنوری (SC or ST) با پهنای باند 10/100 Mbps می باشند.

درصورت خرابی یک لینک یا سوییچ، با بهره گیری از تکنولوژی Turbo Ring در سوییچ های مدیریتی موگزا، شبکه در کمتر از 20 میلی ثانیه recover می گردد (حتی زمانیکه 250 سوییچ به هم متصل باشند). همچنین استفاده از توپولوژی رینگ سبب کاهش هزینه کابل کشی نسبت به Rapid Spanning Tree Protocol می شود.

water-wastewater

سیستم نظارت از راه دور خط لوله آب

فشار خط لوله آب می بایست ثابت باشد تا جریان آب، به صورت مناسب به شیر آب مصرف کننده برسد. شرکت های آب و فاضلاب از نظارت بلادرنگ بر روی خط لوله آب جهت مدیریت فشار پایدار آب استفاده می کنند.
نیازمندیهای سیستم
•    نظارت بر فشار تمامی نقاط توزیع که به در طول خط لوله پراکنده شده اند.
•    نمایش تمامی حسگرها در بر روی سیستم اسکادا
•    شبکه ارتباطی پایدار
•    امکان توسعه در آینده
ioLogik W5340

شرکت موگزا یک RTU سلولار می باشد که برای سیستم های نظارت از راه دور طراحی شده است. این محصول پارامترهای سیال را مدام در سیستم اسکادا بدون توجه به نوع و مقدار IP آن، در چند میلی ثانیه به روز رسانی می کند.  همچنین با استفاده از 3 پورت اترنت RJ45، می توان این محصول را به 3 ماژول ioLogik E1200 متصل کرد. بدین ترتیب قابلیت گسترش را برای توسعه شبکه در آینده فراهم می نماید.

water-pipeline

محصولات